Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Centrum Usług Wspólnych w Lidzbarku

Obowiązek szkolny i nauki

Informacja dotycząca obowiązku szkolnego i nauki

 

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki – Informacja do rodziców (opiekunów prawnych) dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

 

Zgodnie z art. 70 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej „ Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.”

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (t.j. DZ. U. 2020 poz. 910 z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne
w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego
. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpocznie spełnianie obowiązku szkolnego.

 

Od rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej do jej ukończenia dziecko spełnia obowiązek szkolny, natomiast po jej ukończeniu i do 18 roku życia uczeń spełnia obowiązek nauki.

 

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 Prawo Oświatowe, dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy.

Obowiązek szkolny spełnia się przez uczęszczanie do szkoły podstawowej publicznej albo niepublicznej. Po ukończeniu szkoły podstawowej obowiązek nauki spełnia się przez:

- uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadpodstawowej

- realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy

 

Na podstawie art. 40 ust. 1 pkt 1-4  ustawy Prawo Oświatowe rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:

  1. Dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły
  2. Do zapewnienia jego regularnego  uczęszczania na zajęcia szkolne
  3. Zapewnienia dziecku warunków umożliwiających przygotowanie się do zajęć
  4. Informowania, w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej,
    w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku szkolnego spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 lub 11 (obowiązek szkolny może być spełniany przez uczęszczanie do przedszkoli i szkół za granicą i przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa
    w Polsce)

Art. 40 ust. 2 ustawy Prawo Oświatowe zobowiązuje rodziców dziecka zamieszkałego na terenie Gminy Lidzbark podlegającemu obowiązkowi nauki, na żądanie Burmistrza Lidzbarka informowania o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko i zmianach w tym zakresie.

Wobec powyższego, w przypadku zmiany miejsca realizacji obowiązku nauki w trakcie roku szkolnego lub w kolejnych latach nauki do ukończenia 18 roku życia, należy również zgodnie z ustawowym zapisem poinformować Burmistrza Lidzbarka.

Niespełnianie rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego/ obowiązku szkolnego/nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Kara grzywny w związku z niespełnianiem rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego/obowiązku szkolnego/nauki.

 

Niespełnianie rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego/nauki podlega egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki jest grzywna w celu przymuszenia.

Przez niespełnianie rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%

  1. Dni zajęć w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej lub placówce
  2. Zajęć w przypadku spełniania obowiązku nauki przez przygotowanie zawodowe u pracodawcy i w przepisach wydanych na podstawie art. 36 ust 16.

Grzywny nie stosuje się wobec ucznia, jako osoby małoletniej. Zgodnie z art. 120 § 2 ustawy egzekucyjnej nieuczęszczanie dziecka do szkoły skutkować będzie nałożeniem grzywny na jego przedstawicieli ustawowych. Tym samym egzekwowany będzie rodzicielski obowiązek zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.

Grzywna w celu przymuszenia może być nakładana kilkakrotnie. Każdorazowo nałożona grzywna nie może przekraczać kwoty 10 000 zł, a grzywny nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 50 000 zł (art. 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny